Ana Sayfa Üye Girişi
Firma Ekle Bireysel Üye Ol İçeriği Paylaşın Butonu
Hatay Rehberim
biber döner
umut temizlikekrem otomotivsemirbaşak sürücüilhan büro
Hatay Life
BST Çeliş Yapı
Duyurular
Köşe Yazarları
Sinemalarda Ne Var?
Anketimiz

En Cok Hangi Radyoyu Dinliyorsunuz

Super Show Radyo
%31,0
Hatay Fm
%22,5
Dost Fm
%12,4
Akdeniz Fm
%10,7
Melodi Fm
%6,77
Mavi Radyo
%6,77
Asya Radyo
%5,64
Şok Radyo
%3,95

Toplam Oy : 177

    Tüm Anketler
Bellur Reklam
Günün Fotoğrafı

Hatay Ekmek Tarifleri

"Geleneği hiçe saymak doğru değildir. Bizden önceki gelenlerden ekmeğin ekmek, suyun su demek olduğunu öğrenmeseydik kimden öğrenecektik acaba"

Dünyada yetişen ilk buğdayın bulunduğu yörede olmak, bunun yanında dünyada bugünkü anlamda ekmeği yaratan uygarlıkların Antakya'da yaşamış olması, Antakya mutfağında ekmeği de önemli ve farklı kılmıştır. M.Ö. 5000'li yıllarda ekilip biçilen buğday, M.Ö. 4500'lü yıllarda ehlileştirilmiş, Suriye, Mısır, ve Güney Anadolu'da sürtme ve ovma suretiyle kabuğundan ayrılarak ilkel un elde edilmiş.

M.Ö. 5000 yıllarında orta Asya'dan Mezopotamya'ya gelen Sümerler, buğday ve arpa ekiyor, iki tahıldan da ekmek üretebiliyorlardı. M.Ö. 3500-2000 yılları arası yerleşik düzende uygarlıkların doruk noktasına ulaşan Sümerler, mayasız-mayalı yufkalar, pideler, ekmekler, çörekler, gevrekler yapıyorlardı. Bayramlarında ekmek hamuruna zeytinyağı veya tereyağı katlp baharat, kokulu otlar, kimyon, çörek otu gibi. .. (l) Bunları yazmanın nedeni; acaba Antakya mutfağındaki bazı ekmeklerin kökeninde bu uygarlık mı var? Bana göre bu uygarlığın etkisi mevcut. Sebebi de Antakya mutfağının yaklaşık 31 çeşit ekmek ve simitinin olması.

Sümerlerin de M.Ö. 2000 yılında bayramda yaptıkları bir tür ekmek, Alevi toplumunun üç aylar boyunca dini günlerde pişirdikleri herisenin yanında verilen ekmek ile yine bu günlere has olarak hazırlanan "Fıtır Ekmeği" Sümerlerin hazırlamış oldukları ekmeği n içeriğine uymaktadır. Sümerlerin, içine çörek otu ve zeytinyağı koyarak yaptığı bu hamur günümüz Antakya mutfağında aynı malzeme ile yapılagelmektedir. Rahmetli dedemin her yıl Ramazan ayının 27. gününe rastlayan Kadir gecesi, Fıtır ekmeğine sarılan haşlanmış etler dağıtılarak kutlanırdı.

Bu gün için yapılacak olan ekmek için en iyi zeytinyağı önceden alınıp saklanırdı. Bu yağ fırınClya verilip bu yağ yardımı ile ekmek yufka kalınlığına gelecek şekilde açılırdı. Kadir gecesinin önemine binaen fırınCllar bu ekmek için gece mesai si yaparak ekmeği yetiştirmeye çalışırlardı.

Fıtır ekmeğinin en büyük özelliği ipek gibi yumuşak ve kaygan olmasının yanında, kenar ve iç kısımlarının aynı kalınlığa sahip olmasıdır. er fıtır ekmeğinin kenarlarında bir kalınlık söz konusu ise, bu ekmeği n yapımına pek özen gösterilmediğinin ifadesi kabul edilir ve bir sonraki yıla fırıncıda bu ekmek pişirilmezdi. Bu ekmeğin özel bir gün ekmeği olduğunu bütün fırıncılar bildiğinden ekmek için büyük bir özen gösterilir. Bunun için de unundan suyuna kadar çok hijyenik bir ortam sağlanması için çaba gösterilirdi. Bu ekmeğin hamur bileşenini verelim:

Bu hamurun unu en sert buğdaydan elde edilmiş un olmalı ve S kg. una 2 kg. su katılmak sureti ile mayasız yoğurulup yoğurma işlemi sonuna doğru çörek otu eklenerek hamur yarım saat dinlendirilir. Daha sonra kesilip tahta pasalara yerleştirilerek dinlendirilir. Sonra tamamen zeytinyağı yardımı ile çapı SO cm.'ye gelinceye kadar açma işleminden sonra pişirilmeye başlanır (2). Fırından çıkan ekmekler düzenli bir şekilde üst üste konulup çarşaflara sarılarak servis edilir. Günümüzde bu ekme çörek otunun yanında şumra ve tarçın da eklenmektedir.

Bir başka dini gün ekmeği olan ve taş fırında pişirilmesine rağmen tandır ekmi adı verilen kalınlığı ve şekil itibarı ile tandır ekmeğine benzeyen içinde çörek otu kullanılarak hazırlanan bir tür ekmek daha görmekteyiz. Bu ekmeğin tarifini diğer ekmek tarifleri ile beraber vereceğim.

Antakya mutfağı, Sümerler dışında bir çok uygarlıkların ekmek türlerini de günümüze taşımasını bilmiştir. Bunlardan biri de Romalılar döneminde özel günlerde yapılan "Susamlı Ekmek" (3). Bunun yanında günümüz biberli ekmeğinin alt yapısını da Roma dönemi mutfağına borçluyuz. Ayzamanda ekmeğe katılan badem, bal, peynir, süt ve zeytinyağı malzemeleri ile günümüz çöreklerinin alt yapısını hazırlayan Roma mutfağından, dünya mutfakları yanında Antakya mutfağı da etkilenmiştir. Bu etkilimle beraber ekmeğini biberle, çörek otu ile, çeşitli yağlarla, zeytinle birleştirmiş ve ekmeği farklı lezzetlere taşıyabilmiştir. Bütün bu ekmekleri de taş fırında pişirm... Bunun sebebi de Antakya'da fırın kültürü ve taş fırının gelişim çizgisi dünyadaki taş fırının gelişim çizgisi ile paralel gitmiştir.

Romalılar unu elde etmek için çeşitli buluşlara da imza atmış ve bunlardan biri olan sabit bir tüzerine bir bka taş ile dönebilen el değirmeninin bulunuşudur. Bu dirmen her Antakya evinde önemli mutfak gerlerinden biri idi. Antakya mutfağına giren bu alet su dirmenleri ortaya çıkğında yeni bir işlev üstlenerek bu el değirmenleri ile bulgur kırmaya başlamıştır.

Antakya mutfağı, Orta Asyadan Anadolu'ya gelen Türklerin ekmek çeşitlerinden de nasibini almıştır. Bunlardan biri de "Sac ekmeği" .(4) Yine günümüz dürüm ekmeği de Orta Asya'dan bize gelmiş, gei dürüm ekmeği çok önceden mevcut bir ekmek türü. Oğuzlar döneminde "ötmek türmenlendi" sözü bizi yufka yada yassı ekmek hamuruna götürür. Çünkü "türüm", günümüz deyişi ile "dürüm" yapılabilmesi için ekmeğin ince, yassı ve kırılgan olmaması gerekir.

Antakya mutfağında dürümler in üç çeşit ekmek kullanılmakta ve bu ekmeklerin hepsi ince, yumuşak ve yassıdır. Söz dürüm ve ekmeğinden açılmışken 18. yüzyıl yemeği olan bir çeşit azık yemeği olarak ta algılayabileceğimiz bu yemek türü ve günümüz dürümüne uyan bezirgan kebabını anımsatmak isterim (S).

Akadların lgamış destanında Gılgamış'ın sadık hizmetkarı Enkidu "adam olmak için ekmek yemeğe çalışıyordu". Bu arada tanrıça İştar'a (Sümerin inana'sı) külde pişen ekmek sunuluyordu (6). Külde ekmek, kül içinde pişirilen ekmek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ekmek söylene, ylene

"i" harfi düşmüş ve bu günkü külçe anlamı ile kullandığımız ekmeğe dönüşmüşr. Her ne kadar günümüzde yapılan külçe ekmekleri külde pişmese de günümüzden 5000 yıl önce yapılan bu ekmin bu kadar dişime uğramasını normal karşılamayız (7).

" ad içinde pişmeye ol hamir / Ne küliçe olur u ne kimse yir"(8)

Kül içinde pişirilen bu ekmeğe zamanla "i" harfi düşerek külçe olarak kullanılmıştır. Antakya mutfağında hazırlanan külçe ekmeği taş fırında ve mayalı hamurla hazırlanmaktadır ve bu ekmek türünü de tepsi ekmeği sınıfına yerltirebiliriz. Külçe ekminin tarifini ekmek tarifleri içinde sunacağım.

Antakya simidi Biberli ekmek Döner ekmeği Ekşilikli ekmek

El ekmi "hamuru evde yapılıp taş fırında pişirilen" Fıtır "dini bayram ekmeği"

Francalı

Halebi

Ispanaklı ekmek

İkindi simidi "nohut mayalı" Kebap ekmi

Kere ekmeği

Kesmikli "çökelekli" ekmek Kete

Kıkırdaklı ekmek "kuyruk yağının kıkırdakla" lçe "tepsi ekmeği"

Lavaş ekmeği

Parmak ekmek

Peksimet

Pide

Ramazan ekmekleri Simitler

Somun ekmi Susamlı ekmek Susamlı simit

Süt kakesi

Şeker ekmek Tahinli ekmek Tandır ekmi

Taş fırın ekmekleri Tava ekmeği

Yağekmek

Yufka ekmeği

 

1

 ANTAKYA SİMİDİ

MALZEMELER ()

 
10 kg un 100 gr yaş maya Su

YAPILIŞI

 Antakya yöresine ait olan bu simit şekli sadece sabahları satılan bir simit çeşidi olup nisan aylarında sabah kahvaltısı olarak sokak satıcılarında ayranla beraber satılır. Un, su ve maya karışrılıp sert bir hamur elde edilir ve mayalanması için 20 ile 25 dk hamur dinlendirilir. Sonra 80 gr lık parçalar alınarak fitillenir. Daha sonra ortası açık bir bukle yapılıp susama batırılarak tahta pasalara dizilir. Sonra da iki el yardımı ile yaklaşık 20 cm. çapında daire oluşacak şekilde açılıp harlı yanan taş fırında pişirilip servis edilir. Günümüzde, önce sulandırılımış pekmez suyuna daha sonra susama batırılıp pişirilen ve yüzü hafıf kırmızıya çalan simitler yapılmaktadır. Ancak orijinali beyaz olanıdır.

 

2

CİRMİŞ EKMEĞİ

YAPILIŞI

 Mayasız bir hamur türü. Buğday başakları toplanırken kırık başlı başaklar bir yerde toplanıp daha sonra tokmakla dövülüp buğday taneleri alınarak tam olarak kurumamış buğday taneleri el değirmeninde öğütülüp mayasız bir hamur hazırlanarak sac üzerinde pişirilerek yenen bir ekmek. Bu ekmek türünde iyice ezilmemiş olduğundan içinde kırık kalmış buğdayla yapılmış sac ekmi elde edilmiş olacaktır. Farklı lezzette bir sac ekmeği. Ancak günümüzde yapılmamaktadır.

 

3

DÖNER EKMEĞİ

Günümüz dönercilerinde kullanılan bu ekmek sert buğdaydan elde edilmiş undan yapılmaktadır. Bu hamurun maya miktarı az olup maya direkt olarak hamurun içine konulmamaktadır. Önce bir miktar maya hamuru hazırlanır. 8 saat civarında bekletilerek hamurun mayalanması sağlar. Daha sonra hazırlanan hamura kış veya yaz aylarına göre miktarı arttırılıp eksiltilerek maya eklenir. Hamur yoğurulur. Yarım ila bir saat kadar hamur dinlendirildikten sonra işlenmeye blar. Bu ekmek rü diğer ekmeklere oranla daha küçük ebatta, çok ince ve yumuşak bir ekmek olup en az iki gün tazeliğini koruyabilmektedir.

 

4

EKŞİLİKLİ EKMEK

 

MALZEMELER ()

 
3 adet mayasız hamur (600 gr.) Ekşilik 1 adet kuru soğan
200 gr. taze çökelek 1/4 su bardağı zeytinyağı

YAPILIŞI

 Ekşilik ve kuru soğan, ince doğranır. Çökelek ve zeytinyağı ile karıştırılarak harç hazırlanır. Hamur yufk.a kalınlığında açılarak içine harç serilip üstü kapatıldıktan sonra sac üzerinde pişirilir ve servis edilir.

 

5

EL EKMEĞİ

YAPILIŞI

 Antakya mutfağında ekmek önemli bir yer tutar. El ekmeğinin yamı, günüzde az da olsa devam etmektedir. Bu ekmek günümüzde kepeksiz undan yapılmaktadır. Eskiden un değirmenlerinde kepeğin fazla ayıklanamaması nedeni ile un esmer olurdu. Bunun sonucunda yapılan ekmek de esmer olurdu. Bu ekmek yapımında maya olarak daha önceden hazırlanmış hamur mayası kullanılır. Maya olarak hazırlanan hamurdan bir miktar ayrılarak ertesi güne saklanır. Ertesi gün bu maya ile hamur hazırlardı. Maya ayırmayı unutan, hemen komşusuna koşarak maya talebinde bulunurdu. El ekmeği hamurunu mayalandırma büyük önem arzeden bir iş olarak kabul edilir. Mayası kaçmış, körmüş hamurları taş fına gönderen ailelere fırında düşük gözle bakır, pasakmuamelesi yapılır. Bu hamur tipinden bir de yuvarlak somun tipi ekmekler üretilirdi. Hasır tab ak üzerine serilen bezler üstünde 25 cm. çapında ve 2 cm. kalınlığında daire şeklinde olan bu ekmekler fırıncı tarafından hiçbir işlem yapılmadan pişirilip evlere gönderilirdi.

 

6

FITIR

YAPILIŞI

 Bu ekmin unu en sert buğdaydan alınan unla hazırlanır; 50 kg. una 20 kg. su eklenerek yoğurulur. Yoğurma sırasında çörek otu eklenerek hiç maya koymadan yoğurma işlemi tamamlanıp yarım saat dinlendirilir. Küçük parçalara ayrılarak tahta pasalara yerleştirilip zeytinyağı yardımı ile çapı 50 ila 70 cm. yüklüğüne gelinceye kadar açır. Sıcak fırında zarmadan alınıp üst üste dizilip işlem sonunda pamuklu bir beze sarılarak servis edilir.

 

7

HALEBİ SİMİT

YAPILIŞI

 Bu simit nohut mayası ile yapılan bir simit çeşidi. Nohut kırılıp kabukları soyulur. Bir şişenin içine 1/3 nohut, 2/3 de sıcak su ve bir çimdik tuz eklenerek nohutun mayalanması beklenir. 7-8 saat sonunda nohut mayası hazır hale gelecek ve şişeden beyaz süt gibi bir kök oluşacakr. Bir su bardı kadar un alınır. Ayrı bir su bardağına yası nohut mayası, yası ılık su olmak üzere hazırlanan kaşım una eklenip bir hamur elde edilir. 2 saat bekletilerek hamurun mayalanması sağlar. Bu maya ile simit hamuru işlenerek 1.5 saat dinlendirildikten sonra simit halinde tepsilere dizilir ve alevii olmayan normal ısıh fırında pişirilip servis edilir. Bu simit taş rınlarda ekmek pişirme işlemlerinin tamamlandığı ve ikindiden sonraki zamanlarda yapılan bir simit çeşididir.

 

8

İKİNDİ SİMİDİ

    

MALZEMELER ()

 

Un

Nohut mayası

YAPILIŞI

 Nohut mayası ile hazırlanan hamurla yapılan bir simit çeşidi. Eskiden sadece öğleden sonra satışa sunulan bu simit nümüzde her saatte satılmaktar. Bu simidin mayasın hazırlanmasıanlatam. Akşamdan kuru nohut bir tokmak yardımıyla ikiye veya daha fazla parçaya bölünür. Bir şişenin içine konulup üsne şişenin ağzına kadar sıcak su ile doldurulur ve şişe tas fının kubbesinin üstüne bırakılır. Bu bölüm yaklaşık 50 oC cıvarındadır. Nohut belli bir süre sonra köpürmeye blar ve köpük şişenin ağzından çıkıp hafifçe uzar. Bu durum mayanın hazır hale geldiğinin ifadesidir. Bir miktar un içine şişeden su anıp mayayla yoğrulur ve 15­20 dk bekledikten sonra simitlik hamur için un, su ve hazırlanan maya katılarak yoğrulur. 70 gr. yükğünde yaş hamurdan parçalar alınıp el yardımı ile ortası küçük bir boşluk olacak şekilde kıvrılıp yağlanmış tepsiye yan yana dizilir. Üzeri fırça ile yağlandıktan sonra bol susam eklenip tepside kabarmaları beklenir. Kabaran simit hamurlaılık fırında kızarıncaya kadar pişirilir. Alt ve üst kızarş bir şekilde tepsiden tek parça olarak alınıp istendiğinde bu yekpareden birer simit parçası kopalarak satılır .

 

9

KEBAB EKMEĞİ

 

YAPILIŞI

 Bu ekmek, mayalı hamurdan yalan bir ekmek türü olup yaklık iki gün boyunca tazeliğini koruyabilmektedir. Ekmek, 0.5 cm. kanlığında ve uzunlamasına açılan bir ekmek r.

 

10

KIKIRDAKLI EKMEK

YAPILIŞI

 Kıkırdaklı ekmek Antakya mutfağında belli bir zaman diliminde yapılan bir ekmek rüdür. Kış aylarına girerken kuyruk yağı eritilip kavanozlara doldurulur ve bütün kış bahara kadar kuyruk yağı tüketildikten sonra kavanozun dibinde kalan ve erimeyen kuyruk yağı kıkırdakları alınır. Hazırlanmış olan mayalı hamura katılıp iyice yoğurulup taş fında pide ekmi şeklinde hazırlanıp pişirilir ve sıcak servis edilir.

 

11

KÜLÇE (Tepsi ekmeği)

YAPILIŞI

 Antakya mutfağında aynı tazelik ve lezzette uzun bir süre özelliğini yitirmeden kalabilen ve bu özelliğinden dolayı çoğu zaman bayramlarda sıkça yapılan bir ekmek türü. Bu ekmek mayalı bir hamurdan hazırlar. Hamur hazırlanırken içine çörek otu, şumra ve susam eklenir. Zeytinyağı yardımı ile açılarak katlanıp elin iki parmına sarılarak bir yumak haline getirilir ve tepsiye dizilip orta sıcakktaki taş fırında pişirilir.

 

12

LAVAŞ EKMEĞİ

YAPILIŞI

 Bir çit mayalı yufka ekmi olan bu ekmek nün kullanımı Antakya'da çok eski zamana dayar. Antakya mutfağının kullandığı lavaş ekmeği yufka ekmeğinden daha kalın olup yaklaşık 1 cm. kalınlığındadır. Pişirildikten sonra alt ve üst olmak üzere iki parçaya ayrılabilen bir ekmek türüdür. Bu ekmi n mayası yine hamurdan elde edilen maya ile yapılmakta ve taş fırında pişirilmektedir. Günüzde bu ekmeğin yüzüne susam serpilmek sureti ile de servis edilmektedir.

 

13

PEKSİMET

YAPILIŞI

 Bu, nohut mayası ile yalan bir ekmek çeşidi. Yalnızca bu ekmek türü sert hamurdan imal edilmekte, hazırlanan hamur, yağlanan bir tepsinin içine 30/60 veya 30/80 ebatlarında fitilleyip (Rulo şekline getirilerek) tepsiye dizilirler. Tepside 1/2 saat dinlendirildikten sonra bir cetvel yardımı ile 4 cm. aralıklarla hamur kesilip soğuk rında pişirilir. Dışarı alındıktan sonra kesilen kımlar tek tek ayrıştırılarak tekrar iki tarafı da zartmak amacıyla fırına verilir. Böylece peksimetler elde edilir. Bu ekmek türü uzun re dayandığı gibi çaya veya süte batırılıp yenen bir ekmek rü.

 

14

PİDE

YAPILIŞI

  Has un ve mayalı hamurdan yapılan bir ekmek türüdür. Pidenin hamuru, somun ekmek hamuruna göre daha yumuşak ve cıvık olarak yoğurulur. Pide hamurları un serpilmtezgahta iki elin parmaklarıyla basrıla bastırıla 20 cm. çapında daireler oluşturduktan sonra, fazla kabarmasını önlemek maksadı ile enine boyuna parmak kalınlığınca oluklar oluşturulur ve sıcak taş fırında pişirilir.

 

15

POHAÇ EKMEGİ

YAPILIŞI

 Bu ekmek evlerde yapılan bir ekmek türü değildir. Pohaç ekmi eskiden dirmenlerde un çekmek için sıra bekleyen insanların uzun bir süre sonunda evlerine gidememeleri veya azıklarının bitmesi sonucu ortaya çıkan bir ekmek türü. Bu ekmek için dirmende öğütülen buğdaydan bir miktar alınıp değirmenin yanı başında duran çınar ağacından yapılmış bir teknenin içinde yoğurulup mayalandırılır. Ekmek hamuru mayalanırken öte yanda, z bir taşın (Say) üstünde atyakılıp taşın (Say) iyice zması sağlanır. Daha sonra taşın üstündeki atbir sacın üstüne alınıp taş temizlenir. Mayalanmış hamur kalın bir şekilde tın üzerine konulup hamurun üzeri sac ile kapatıldıktan sonra mevcut közler sacın üzerine konulur. Bu atle yetinmeyip sacın üzerinde bir ateş yakılmak sureti ile ekmin 6~8 cm. kalınlığına gelinceye kadar pişmesi beklenip ekmeği n üzerinden saç kaldırılır. Ekmek ttan alınıp dilimlenerek dıtılır. Bu ekmekte, unun içinde tam kırılmayan buğdayın olmasının yanında taze çekilen unun da lezzetini bulmak mkündür.

 

16

RAMAZAN EKMEĞİ

YAPILIŞI

 Sadece ramazan ayında yapılıp satılan ve mayalı hamurla hazırlanan bir ekmek rüdür. Bu ekmek, daha önceden tenekeci ustalarına hazırlatılan kalıplar içine hamur koyulup mayalanmasının tamamlanması sağlandıktan sonra, yüzüne unlu su bularnacı sürülerek soğuk fırında pişirilip servise sokulur. Bu ekmek; genellikle tabanca, erkek, z çocuk, ay, yıldız, kılıç gibi figürler şekline sokulmuş olup, babalar tarafından oruç tutan küçük çocukları sevindirmek ve oruç tutma şevkini de kamçılamayı hedefleyerek kullanılmak üzere, üretilmekte idi. Günümüzde ark yapılmamaktadır.

 

17

RAMAZAN PİDESİ

YAPILIŞI

 Ramazan ayında yapılan bu ekmek mayalı hamurdan hazırlar. Kesilen hamur parçaları tırnak ekmek gibi hazırlar ve yüzüne bolca susam ve çörek otu serpilerek alevli, sıcak taş fırında pişirilir. Bunun da şekil olarak iki rü bulunmaktadır; biri uzun diğeri ova!.

 

18

SOMUN EKMEĞİ

 

MALZEMELER ()

 
10 kg un 100 gr yaş maya Su

YAPILIŞI

 Un ve mayaya su katılıp sert bir hamur elde edildikten sonra 20 dk mayalandırmaya birakılarak hamur dinlendirilir. 20 dk sonra 300 gr parçalar kesilerek elde yaklaşık 20 cm çapında dairesel olarak hamur elle açılıp tahta pasalara dizilip 15 dk daha dinlendirilir ve ılık ateşli tfırınlarda pişiri1ir. Ekmek pişerken alt ve üst olmak üzere iki bölüme ayrılır ve üst bölüm arada oluşan hava (kabarma) sureti ıle üstü kabarık bir ekmek elde edilir.

 

 

19

SUSAMLI EKMEK

YAPILIŞI

 Genelde ramazan ayında yapılan bu ekmek ekşi maya ile hazırlanır. Mayalanmış hamur üzerine kalın bezler örlerek oda sıcakğında ekşimeye bırakır. Ekşime işlemi tamamlandıktan sonra 1 cm. kalınlığında 20 cm. çapında yuvarlak bir biçim verilip üzerine bol susam serpilerek pişirilir. Bu tür ekmek de gümüzde yapılmamaktadır.

 

20

SÜT KAKESİ

 

MALZEMELER ()

 
1/2 lt peynir suyu 1 çorba kaşığı çörek otu
1/2 kg toz şeker 1 çay kaşığı tarçın
Mahlep 1 çay kaşığı karanfil
  2 kg un  

YAPILIŞI

 Sünme peynir yapılırken kaynaş suyun içine atılan peynirin yumuşatılıp sündürülmesinden geriye kalan peynirin koyuca suyu anıp içine şeker ilave edilerek bir gün bekletilip un ve baharatlar eklenerek mayasız bir sulu hamur elde edilir. Elde edilen hamurdan küçük parçalar anıp kake (simit) şekline getirilerek tepsiye dizilip ılık fırında pişirilmek sureti ile servis edilir. Bu kake cinsi uzun sureli bozulmadan kalabilir.

 

 

21

TAHİNLİ EKMEK

YAPILIŞI

 Mayalı hamurdan hazırlanan bu ekmek türü içine tahin, şeker ve tereyağı karışımı konularak yapılmaktadır. Bir kaba tahin, şeker ve tereyağı koyulup karıştırılır. Mayalı hamur açılıp ortasına bu harç koyulduktan sonra üstü kapatılır ve 5 dk. dinlendirilir. Daha sonra açılarak taş fırında harlı ateşte pişirilerek sıcak servis edilir.

 

22

TANDIR EKMEĞİ

YAPILIŞI

 Mayalı hamurdan hazırlanır. Mayalanma süresi diğer ekmek türlerine göre daha uzun tutulur. Kesilen hamur parçaları 2-3 cm. kalınlığında ve elle 20 cm. çapında yuvarlak bir biçim verilerek ekmeğin tandıra gelen yüzü hafifçe ıslatıp tandıra yapıştırılır. Pişen ekmek yaklaşık 4-5 cm. kalınğında bir ekmeğe ulaşır. Tandır yakılırken hiçbir zaman tek bir ailenin yapacağı ekmek için yakılmaz. çoğu zaman 2-3 ailenin ihtiyacı olan ekmek için yakılır ve bu ekmekler bazen bir hafta boyunca kullanılır.

 

23

TAVA EKMEĞİ

MALZEMELER ()

 
1ükg.un

1/'2 paket yaş maya

YAPILIŞI

 Maya, ısıtılmış su ile inceltHip una eklenir. Sert bir hamur elde edildikten sonra tavalar yağlanır. Hamur çevirilerek tavalara yerleştirilip mayalanması beklenir. Mayalanan hamurun üstü bir jilet yardımı ile çizilerek bir tepside dizilen tavalar daha önceden ısıtılmış fırına verilir. Yavaşça pişmeleri beklenir. Pişen ekmekler tavalardan alınarak soğutulur.

 

24

TIRNAK EKMEĞİ

 

YAPILIŞI

 Bu ekmek için 50 kg. una 25 kg. su ve 470 gr. maya eklenerek yoğurulur. Kış aylarında bir saat dinlendirilen hamur yaz aylarında daha az zaman bekletilip mayalanması sağlandıktan sonra belli ağırlıkta kesilir. Un ve sıcak su ile hazırlanan bulamaç yardımı ile hamur açılıp parmak uçları ile ezilerek hamurun yayılması sağlanır. Harlı fırında pişirilerek servis edilir.

 

25

YUFKA EKMEĞİ

YAPILIŞI

 Genelolarak yufka ekmeğinin Antakya ve yöresinde sac ekmeği olarak adlandırıldığını görürüz. Bu ekmeğin hamuru elle yoğurulur. Diğer ekmek hamuru tiplerine göre su oranı daha fazladır ve hamurda kullanılan maya daha önce mayalandırılmış hamurla hazırlanır. Yumruk büyüklüğünde bezelere ayrılır. Ekmek tahtası ve ince bir oklava yardımı ile 1-2 mm inceliğinde 60 cm. çapına gelinceye kadar açılır. Yufka ekmeği açılırken yapışmaması için un serpilerek açma işlemine devam edilir. Daha sonra hamur oklavaya sarılarak kızgın sacın üzerine serilir. Bir yüzü pişince pişirgeç denilen enli bir tahta kürekle çevrilip öteki yüzü pişirilir. Sacın altındaki ateş daima harlı ve alevli olmalıdır. Pişen yufkalar bir bez içine sarılarak birkaç gün içinde tüketilir.

 

26

YAĞLI EKMEK

 

YAPILIŞI

 Genelde sabahleyin tüketilen mayalı bir ekmek türüdür. Normal bir ekmeğin üçte biri büyüklüğünde olup hamuru hazırlanırken içine çörek otu, şumra ve tarçın eklendikten sonra yoğurulup kesilir. Bir saat kadar dinlendirildikten sonra hamur parçaları ince bir şerit haline getirilip ortası boş kalacak şekilde kendi ekseni etrafında döndürülerek bir daire şekline getirilir. Daha sonra bir fırça yardımıyla yüzüne zeytinyağı sürülür ve susam eklenerek harlı fırında pişirilir ve sıcak servis edilir.

 

27

ZEYTİN KEPEĞİ EKMEĞİ

 

YAPILIŞI

 Zeytin kepeği ekmeği hamuru tandırda pişirilen bir ekmek türü olup zeytinlerin prese gönderilmesi sonucunda sıkılmış zeytinlerden bir miktar alınır. Açılan hamurun yüzeyine sürülüp tandırda pişirilir. Sıcak yenen bir ekmek türüdür.


Hızlı Menü
Ana Sayfa
Hakkımızda
Firma Rehberi
Firma Ekle
Ürünler
Haberler
İlanlar
Site İletişim
Gizlilik ve Kullanım
Yasal Uyarı
Üyelik Seçenekleri
Site Haritası